Results

Mountain Biking - individual results

2017 - Category Elite Men (second year)  

  • 20th - World Cup XCO Round #6, Val di Sole, Italy
  • 13th - Swiss Cup, Basel, Switzerland (HC)
  • 23rd - World Cup XCO Round #5, Mont Sainte Anne, Canada
  • 16th - World Cup XCO Round # 4, Lenzerheide, Switzerland
  • 18th - World Cup XCO Round # 3, Vallnord, Andorra
  • 1st - Swiss Cup, Granichen, Switzerland (HC)
  • 3rd - World Cup XCO Round # 2, Albstadt, Germany
  • 9th - World Cup XCO Round # 1, Nove Mesto, Czech Republic
  • 2nd - Hadleigh Park International, London, UK (HC)
  • 2nd - Sea Otter Classic, Monterey, California, USA (HC) & 10th in Short Track
  • 1st - US Cup Pro Series - Bonelli, California, USA (HC) & 4th in Short Track
  • 1st - Continental (Oceania) XCO Championships, Toowoomba, Australia
  • 1st - National Cross Country XCO Championships, Cardrona, New Zealand
  • 1st - St James Mountainbike Classic, North Canterbury, New Zealand

2016 - Category Elite Men (first year)

  • DNS - (elite) World Cup XCO Round # 3, La Bresse, France
  • 51st - (elite) World Cup XCO Round # 2, Albstadt, Germany
  • 3rd - (elite) British Cycling MTB XC Series Round # 3, Dalby Forest (Cat 2)
  • lapped - (elite) World Cup XCO Round # 1 Cairns, Australia
  • 1st - (elite) Continental (Oceania) Championships XCO, Queenstown, New Zealand
  • 2nd - (elite) National Cross Country XCO Championships, Cardrona, New Zealand
  • 1st - (elite) Motatapu, New Zealand
  • 1st - (elite) Pioneer 7 day stage race, New Zealand

2015 - Category Under 23 Men (third year)

  • 1st - (U23) World Championships, Vallnord, Andorra
  • 6th - (U23) World Cup XCO Round # 6 Val di Sole, Italy
  • 5th - (U23) World Cup XCO Round # 5 Windham, USA
  • 5th - (U23) World Cup XCO Round # 4 Mont Sainte, Canada
  • 4th - (U23) World Cup XCO Round # 3 Lenzerheide, Switzerland
  • 2nd - (U23) BMC Cup Granichen, Switzerland (HC)
  • 10th - (U23) World Cup XCO Round # 2 Albstadt, Germany
  • 30th - (U23) World Cup XCO Round # 1 Nove Mesto, Czech Republic
  • 1st - (pro-men) US Cup Pro-series #2, Fontana, California (HC)
  • 3rd - (pro-men) US Cup Pro-series #1, Bonelli, California (Cat 1)
  • 2nd - (elite) Australian MTB National Series Rd 3, Short Track, Toowoomba, Australia
  • 2nd - (elite) Australian MTB National Series Rd 5 XCO, Toowoomba, Australia
  • 2nd - (elite) Continental (Oceania) Championships XCE, Toowoomba, Australia
  • 2nd - (elite) Continental (Oceania) Championships XCO, Toowoomba, Australia
  • 1st - (elite) NZ National Cross Country XCO Championships, Rotorua
  • 1st - (elite) St James MTB Classic, North Canterbury, New Zealand
  • 1st - (elite) New Zealand MTB Cup #1, Wanaka

2014 - Category Under 23 Men (second year)

  • 1st - (elite) Three Peaks Enduro, New Zealand
  • 32nd - (pro-men) Enduro World Series Finale Ligure, Italy
  • 4th - (overall) Ischgl Overmountain Challenge, Austria (Enduro)
  • 6th - (U23) World XCO Championships Hafjell, Norway
  • 7th - (U23) World Cup Round #7 Meribel, France
  • 2nd - (U23) World Cup XCO Round #6 Windham, USA
  • 1st - (elite) Commonwealth Games, Glasgow, Scotland
  • 15th - (U23) World Cup XCO Round #4 Albstadt, Germany
  • 16th - (U23) World Cup XCO Round #3 Nove Mesto, Czech Republic
  • DNS - (U23) World Cup XCO Round #2 Cairns, Australia
  • 5th - (U23) World Cup XCO Round #1 Pietermaritzburg, South Africa
  • 1st - (U23) D-Italia Series #3, Nalles, Italy (Cat 1)
  • 1st - (U23) D-Italia Series #2, Montichiari, Italy (Cat 1)
  • 7th - (pro-men) US Cup Pro-series #3, Fontana, California (Cat 1)
  • 2nd - (elite) Continental (Oceania) Championships, Mt Hutt, New Zealand
  • 2nd - (U23) NZ National Cross Country XCO Championships, Rotorua
  • 1st - (elite) Karapoti Classic, Wellington, New Zealand (record holder)
  • 1st - (U23) New Zealand MTB Cup #2, Nelson
  • 1st - (elite) St James MTB Classic, North Canterbury, New Zealand

2013- Category Under 23 Men (first year)

  • 2nd - (elite) Hellfire Cup, Tasmania, Australia
  • 3rd - (elite) Three Peaks Enduro, New Zealand
  • 7th - (elite) Trans Provence (enduro), France
  • 2nd - (U23) World Cup #6 Hafjell, Norway
  • 4th - (U23)World XCO Championships Pietermaritzburg, South Africa
  • 1st - (U23) World Cup #5, Mont Sainte-Anne, Canada
  • 18th - (U23) World Cup #4, Vallnord, Andorra
  • lapped - (U23) World Cup #1, Albstadt, Germany
  • DNF - (elite) D-Italia Series - Chies d'Alpago, Italy (Cat 1)
  • 2nd - (elite) D-Italia Series - Montichiari, Italy (Cat 1)
  • 1st - (U23) Bike the Rock, Heubach, Germany (HC)
  • 2nd- (elite) D-Italia Series - Marlene Sunshine Cup, Nalles, Italy (Cat 1)
  • 21st- (elite) Swiss BMC Cup Rd 1, Schaan, Switzerland (Cat 1)
  • 1st- (U23) Oceania Continental Championships,  Hobart, Australia
  • 4th- (elite) Motatapu,  New Zealand
  • 2nd- (elite) Tregnago Italian National Round, Italy
  • 7th- (elite) Sunshine Cup #1, Cyprus
  • 1st- (elite/U23) New Zealand National XCO Mountain Bike Championships, Rotorua
  • 1st-  (U23) New Zealand Cup #3, Auckland
  • 2nd- (U23) New Zealand Cup #1, Bluff

2012 - Category Junior Men (under 19 years – second year)

  • 1st- World XCO Championships Saalfelden, Austria
  • 1st- World Cup XCO Round #6 Windham, USA
  • 1st- World Cup XCO Round #5 Mont-Sainte-Anne, Canada
  • 1st - World Cup XCO Round #1 Pietermaritzburg, South Africa
  • 1st - South Africa National XCO Cup, Pietermaritzburg
  • 1st - New Zealand National XCO Mountain Bike Championships,  Nelson; fastest average lap time overall including elite
  • 2nd - (elite) New Zealand National XCE, Nelson
  • 1st - New Zealand National XCO overall series

2011 - Category Junior Men (under 19 years – first year)

  • 2nd - World XCO Championship Champery, Switzerland
  • 1st - World Cup XCO Round #7  Val di Sole, Italy
  • 1st - World Cup XCO Round #6  Nove Mesto, Czech Republic
  • 1st - Oceania’s XCO Mountain Bike Championships, Shepparton, Australia
  • 6th - (elite) Oceania’s XC Short Course, Shepparton, Australia
  • 1st - Motatapu, Central Otago, New Zealand; youngest ever winner and record holder
  • 1st - Karapoti Classic, Wellington, New Zealand; youngest ever overall winner (16 years old)
  • 1st - New Zealand National XCO Mountain Bike Championships, Dunedin; fastest average lap time overall including elite
  • 1st - (elite) New Zealand National XC Short Course, Dunedin

2010 - Category Junior Men (under 17 years – second year)

  • 1st - Oceania’s XCO Mountain Bike Championships, Dunedin
  • 4th - Oceania’s XCO Short Course; elite men
  • 1st - New Zealand National XCO Mountain Bike Championships, Wellington; fastest average lap time overall including elite
  • 1st - Australian National XCO Mountain Bike Championships, Adelaide
  • 4th - Karapoti Classic, Wellington, New Zealand; youngest ever sub 2.30 hours (15 years old)
  • 1st - Motatapu, Central Otago, New Zealand; second overall

2009 - Category Junior Men (under 17 years – first year)

  • 13th - Karapoti Classic, Wellington, New Zealand
  • 1st - New Zealand National XCO Mountain Bike Championships, Nelson; fastest average lap time overall including elite

2008 - Category Junior Men (under 15 years – second year)

  • 1st - Oceania XCO Mountain Bike Championships, Nelson
  • 1st - New Zealand National XCO Mountain Bike Championships, Wellington

2007 - Category Junior Men (under 15 years – first year)

  • 3rd - New Zealand National XCO Mountain Bike Championships, Nelson

Sports Awards

2017   2016

  • Marriotts Hadlee Canterbury Sports Awards - Finalist in Sportsman of the Year

2015

  • Marriotts Hadlee Canterbury Sports Awards - Supreme Canterbury Sportsperson of the Year
  • Marriotts Hadlee Canterbury Sports Awards - Outstanding Sportsman of the Year
  • Halberg Awards - Finalist in Favourite Sporting Moment

2014

  • Mainpower North Canterbury Sports Awards - Overall Sportsperson of the Year

2012

  • Halberg Awards - Finalist in Emerging Talent category
  • Bike NZ Mountain Biker of the Year
  • Bike NZ People's Choice Award
  • Marriotts Canterbury Sports Awards - Outstanding Young Sportsman of the Year
  • Mainpower North Canterbury Sports Awards - Outstanding Junior Sportsman
  • Zonta Canterbury Secondary School Sports Awards - Outstanding individual achievement by a young sportsman specialising in one sport

2011

  • Sir Richard Hadlee Sport Canterbury Awards – Overall Young Sportsman of the Year
  • Mainpower North Canterbury Sports Awards - Scholarship and Outstanding Junior Sportsman of the Year
  • Zonta Canterbury Secondary School Sports Awards - Outstanding individual achievement by a young sportsman specialising in one sport